Autofobija: Kako pobediti strah od samoće
Autofobija opisuje stanje kada se neko iracionalno plaši samoće, izolacije i ignorisanja ili napuštanja, posebno u hitnim slučajevima
13. oktobar 2023.
| Milena JeremićEmocionalne traume iz detinjstva mogu imati veliki uticaj na romantične odnose u odraslom dobu.
Problemi se obično javljaju kao rezultat negativnih iskustava ili nedostatka pažnje koje je jedna osoba proživela u prošlosti.
Poznati psiholog Nerea Rodrigez objašnjava na koje se sve načine emocionalne traume iz detinjstva odražavaju na partnerske odnose.
– Svaka emocionalna rana ima odbrambeni mehanizam, svesni ili nesvesni, koji koristimo da se zaštitimo.
Na primer, osobe koje su doživele neko negativno iskustvo mogu imati strah od vezivanja što kasnije dovodi do problema u emotivnim vezama.
Takođe, lako se može javiti ljubomora ili nepoverenje, a u retkim situacijama i pojava takozvanog stokholmskog sindroma – kaže psiholog.
Kod osoba na koje roditelji nisu preterano obraćali pažnju najčešće se javlja strah od napuštanja.
– Detinjstvo bez roditeljkse pažnje ili brige vremenom dovodi do pojave straha od napuštanja.
Ovakve osobe teško se vezuju i često raskidaju emotivne odnose kada osete emociju prema partneru.
Strah od odbacivanja javlja se kod ljudi koji su bili odbačeni od strane roditelja, staratelja ili drugih pojedinaca u njihovom životu.
– Ova emocionalna trauma javlja se kod osoba koje u detinjstvu nisu bile prihvaćene ili nisu dobijale pohvale koje su im bile preko potrebne.
Takve osobe veruju da ne zaslužuju da vole ili da budu voljene.
Kada se osoba od najranijeg detinjstva suočava sa nepravdom javljaju se emocionalne rane koje se odražavaju na čitav život pojedinca.
– Roditelji osoba koje imaju ovu emocionalnu ranu su bili veoma teški, zahtevni ili autoritarni prema njima tokom detinjstva.
Koliko god se dete trudilo da im ugodi, osećalo je da mu to ne polazi za rukom. U odraslom dobu ove osobe smatraju da nisu dovoljno dobri ili korisni- tvrdi psiholog.
Ipak, važno je napomenuti da neće sve osobe sa emocionalnim ranama imati probleme u emotivnim vezama.
Prepoznavanje problema ključan je faktor, a razgovor sa stručnim licem pomaže ljudima da razumeju obrasce ponašanja, zacele rane iz prošlosti i nauče emocionalne veštine za izgradnju jačih i srećnijih odnosa.
Milena Jeremić, talentovana novinarka redakcije „Marie Claire“, zadužena je za neke od najčitanijih rubrika magazina, uključujući „Horoskop“, „Putovanja“ i „Beauty“. Od kada se pridružila kompaniji 2020. godine, Milena je u saradnji sa svojim timom postigla zapažene rezultate, unoseći svežinu i dinamičnost u sadržaj koji privlači široku čitateljsku publiku. Njena karijera u novinarstvu započela je 2015. godine, od kada kontinuirano razvija svoje veštine pisanja i duboko razumevanje tematike kojom se bavi. Milenina strast prema istraživanju novih trendova u lepoti, intrigantnih destinacija za putovanja i zanimljivih horoskopskih priča, čini njene tekstove ne samo informativnim već i inspirativnim za čitaoce.
Izvor vesti: Milena Jeremić
Izvor slike: cottonbro studio pexels
Autofobija opisuje stanje kada se neko iracionalno plaši samoće, izolacije i ignorisanja ili napuštanja, posebno u hitnim slučajevima
Ove navike čine vašu vezu stabilnom i jakom
Filmovi nam pomažu da oslobodimo emocije, a evo zbog čega više volimo one koji nas teraju na suze
Isprobajte jesenji Wellness Retreat by Chenot Espace! Jer dobro balansiranje i relaksacija nešto je na čemu svi mi treba da radimo...