Drugog maja obeležen je međunarodni dan protiv nasilja, a samo dan kasnije, Srbiju je potresla užasna tragedija u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“.
Nasilje i maltretiranje obično počinje u osnovnoj školi, ali se javlja i u srednjim školama, i ako se nastavnici, porodica i drugi društveni akteri ne obavežu da ga zaustave, ono će se svakako povećati, saglasni su stručnjaci.
Borba protiv nasilja
Maltretiranje se obično definiše kao oblik nasilja ili maltretiranja u kojem jedan ili više učenika sistematski i više puta napada drugoga. Izvršilac napada fizički i/ili psihički, udarcima ili uvredama, nanosi štetu žrtvi. Nasilje i maltretiranje u današnje vreme sve je prisutnije i u virtuelnom svetu- prvenstveno na društvenim mrežama.
Međutim, kao društvo smo počeli da postajemo svesniji šta nasilje znači a samo jedna od ovih nasilnih situacija dovoljna je da se aktiviraju alarmi. Stručnjaci navode da se promene u ponašanju dečaka ili devojčice koje maltretiraju vršnjaci mogu uočiti ako obratimo više pažnje.
Borba protiv nasilja- znaci da je dete maltretirano
Dete (žrtva) je odjednom tiše i povučenije
Dete počinje da se izoluje
Vidljive su povrede i modrice po telu
Smanjuje se školski uspeh
Dolazi do gubitka pažnje i poteškoća u pamćenju
Problemi sa snom/spavanjem
Anksioznost, razdražljivost, depresija
Borba protiv nasilja- Maltretiranje se tiče svih nas
Ova ideja mora biti jasna jer bi mogla biti osnova za rešavanje ovog ozbiljnog problema koji se posebno javlja u detinjstvu i adolescenciji. Od porodice do obrazovne zajednice, pa čak i izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, svi se moraju posvetiti suzbijanju ovog problema.
Došlo je vreme da se zauzmemo, stanemo na stranu žrtve i pomognemo joj. Zadržavanje neutralne pozicije ili izbor ćutanja ne pomaže, i čini nas saučesnicima u napadima. Moramo delovati, sarađivati međusobno, da zaustavimo nasilje u školama. U suprotnom, ako ništa ne preduzmemo, posledice bi u nekim slučajevima, kao što smo i sami svedoci, mogle biti fatalne.
Maltretiranje izaziva strašne posledice po mentalno zdravlje dece: stres, depresija, anksioznost, pa čak i u nekim slučajevima, samoubilačke misli. Zato je, kada se otkrije slučaj maltretiranja, neophodna hitna akcija, kako nastavnika, tako i roditelja. Škola mora uspostaviti jasnu politiku akcije i reakcije uz pružanje emocionalne podrške žrtvi. Takođe je vredno napomenuti važnost usađivanja vrednosti kod dece od najranijeg uzrasta, kao što su jednakost, empatija, tolerancija i poštovanje onoga što je drugačije.
Borba protiv nasilja u školama- Ne potcenjujte
žrtvu
U slučaju da vam dete priča o činu nasilja koje je doživelo, od suštinske je važnosti da znate kako da postupite, a to uključuje i reči kojima ćete ponuditi svoju podršku.
Sledeće fraze nikako nemojte koristiti:
„Preteruješ“-Deca ne preteruju, mogla bi čak i da govore i manje od onoga što se dogodilo da ne bi uznemirili svoje roditelje
„Previše si osetljiv/stidljiv“– Ovde se žrtva okrivljuje za maltretiranje kojem je izložena, te je ona ponovo viktimizovana.
„To je specifičan događaj“: To je fraza kojom se nastavnici obično pravdaju, a da nisu svesni da napadi imaju dugu istoriju.
„Ignoriši napasnika, umoriće se“: Greška. Nasilnici se ne umaraju, a ako ih niko ne zaustavi, nivo nasilja će se povećati
„Nasilnik ima probleme“: Možda je tačno, ali vas ni na koji način ne opravdava da koristite nasilje protiv drugoga. U ovom slučaju, obema stranama je potrebna pomoć, i počiniocu i žrtvi.
Nestala tinejdžerka spašena nakon što je pokazao viralni TikTok znak rukom vozaču u prolazu. Signal je deljen na TikTok-u kao suptilan način ukazivanja na porodično zlostavljanje ili nevolju.
Pre deset godina još uvek se smatralo naučnom fantastikom, ali danas je deo naše svakodnevice: milioni muškaraca širom sveta trenutno imaju romantične veze sa čet-botovima koji imitiraju žene.
U svojim video snimcima preporučuju da se ne kupuju istaknuti proizvodi, nudeći jeftinije alternative. Ali zar ovi „beli vitezovi“ potrošnje, veoma popularni, nisu u opasnosti da postanu uticajni, na isti način kao i oni koje prozivaju?
Postoji bizarno tržište za fotografije zaista čudnih delova tela. Od prljavih stopala preko neobičnih palčeva do dlačica ispod pazuha, ljudi su spremni da plate mnogo kako bi ih posedovali.