1. Home
  2. /
  3. Top priče
  4. /
  5. Psychology
  6. /
  7. Zašto niste srećni: 5...

Zašto niste srećni: 5 stvari koje vas čine nesrećnim

03. мај 2023.

| Ranka Bulatović
Sreća se trenira, ali prvo morate da identifikujete šta vas sprečava da budete srećni. U tome će vam pomoći dr Paloma Fuentes

Zašto niste srećni? Šta uopšte znači biti srećan? Iskreno, na ovo pitanje nije lako odgovoriti. Iz tog razloga, pribegli smo ChatGPT-u. Da vidimo da li veštačka inteligencija možda ima neko konkretno i prihvatljivo objašnjenje.

Njegov odgovor je bio jasan: „Uopšteno govoreći, biti srećan se odnosi na osećanje pozitivne i trajne emocije zadovoljstva, radosti i blagostanja“. Na šta je dodao: „Za neke ljude, sreća može biti postizanje zacrtanih ciljeva, za druge su to smislene, ispunjavajuće veze. Za neke osobe to može biti osećaj zadovoljstva svojim životom i osećajem svrhe“.

Zašto niste srećni?

Čak i kada se osećamo ispunjeni nekim aspektima našeg života – kao što su međuljudski odnosi, radno mesto ili zdravlje i fizičko blagostanje, ponekad imamo izvesnu nelagodu koja nas sprečava da budemo srećni. Ne možemo baš jasno da opišemo taj osećaj – nešto poput praznine, nemira, teskobe… Zašto niste srećni?  Na ovo pitanje odgovara Dr Paloma Fuentes  u svojoj knjizi „Medicina sreće – 20 mentalnih vitamina za prelazak od preživljavanja do super života“.

Kao što lekar propisuje lekove, tako dr Paloma, na stranicama svoje knjige, propisuje 20 jednostavnih sastojaka koji će nam pomoći da optimizujemo kvalitet života. I ojačamo i fizičko i mentalno zdravlje, kako bismo postigli dugo očekivanu sreću. Kako dobro predviđa u svom radu: „Na ovim stranicama ćete pronaći ključeve da prevaziđete automatizam i navike koji vas svakodnevno zatvaraju i uspešno prevaziđete ona „emocionalna uganuća“ koja zamračuju i komplikuju današnji život. „Jer – verovali ili ne, sreća se trenira i neosporno je povezana sa zdravljem“.

Reprogramirajte svoj um

Za dr Palomu Fuentes „sreća je stanje uma koje omogućava mozgu da izgradi zdrav i kvalitetan život“. A um se , isto kao i telo, može trenirati. Samo treba znati kako…

Ovo su najčešći razlozi zašto niste srećni

1. Strah od gubitka

„Nevezanost je sposobnost da u potpunosti uživamo u onome što ispunjava naše živote, oslobađajući se straha da ćemo to izgubiti“, smatra dr Fuentes. Uljujkani u potrošačko i materijalističko društvo, postoje oni koji sreću povezuju sa onim što im tržište nudi. Drugi se vezuju za ljude ili neka uverenja, jer smatraju da su im oni nužni da bi bili srećni. U trenutku kada pomislimo da bismo mogli ostati bez izvora sreće (spoljašnjeg!), preplavljuju nas očaj i anksioznost. „Zdravi odnosi se zasnivaju na poverenju, bezuslovnoj naklonosti i slobodi“, objašnjava dr Fuentes.  „Kada se vežemo za nešto ili nekoga, strah od napuštanja može potpuno da ruinira naše veze. I naš život“. Stoga je praktikovanje nevezanosti neophodno, u smislu da je svako od nas odgovoran za svoju sreću i da se njen izvor ne nalazi u drugima, nego u nama samima.

2. Neprihvatanje stvarnosti

Prihvatanje je „sposobnost da prilagodimo naše mentalne resurse okolnostima okruženja, ojačavajući ih tokom procesa“, piše doktorka. Ponekad su patnja, neopraštanje, bol i zameranje ono što nas sprečava da krenemo napred, jer ne želimo da ih prihvatimo. Dr Funetes objašnjava: „Patnja nije obavezna. To je nekontrolisani i beskorisni bol, koji nas ostavlja na cedilu. Prihvatanje je najbolja terapija za sprečavanje i lečenje patnje“.

3. Nedostatak zahvalnosti

Ako ne uvežbamo zahvalnost, tu „sposobnost za uvažavanje i prepoznavanje prema sebi i prema drugima“, kako objašnjava dr Fuentes, sabotiraćemo sami sebe. Sprečićemo stvaranje pozitivnih veza sa svime što nas okružuje. I tako ćemo sprečiti priliv pozitivne energije, optimizma i vitalnog zadovoljstva.

4. Nemir

Mir je neophodan za održavanje emocionalnog balansa. To je stanje koje treba da provladava tokom dana kako bismo se udaljili od straha i stekli zdravlje. Zahvaljujući njemu, smiruju se i druge emocije koje osećamo, akoj i te kako treba kontrolisati. Dr Paloma Fuentes preporučuje da se, nekoliko puta u toku dana, prave pauze za svesno povezivanje sa sobom kroz duboko disanje. Naročito ako smo nervozni i uznemireni.

5. Nedostatak radoznalosti

„Radoznalost je mentalna energija, urođena ili stečena, koja nas tera da trajno proširimo granice naše pažnje kako bi naš unutrašnji i spoljašnji svet rasli“, objašnjava dr Fuentes. Bez ovog mentalnog goriva koje nas poziva da se upustimo, iznenadimo sebe i učimo, ograničićemo naše učenje i nećemo moći da uživamo u iskustvima i veštinama.

Šta kažete- hoćete li dati šansu sreći?

 

 

Izvor vesti: https://www.marie-claire.es

Izvor slike: CentralITAlliance/gettyimages.co.uk