8 dimenzija blagostanja: Da li ste srećni na svim poljima?
Postići potpuno blagostanje je san svakoga od nas, ali kako to učiniti?
15. jun 2023.
| Aleksandra DudvarskiSreća je veoma složen pojam. Prema rečima Inme Breae, stručne trenerke za ljudsko ponašanje i korporativnu humanizaciju, i mentorke za rukovodioce i organizacione lidere, „sreća je ravnoteža između mirnog i sadašnjeg uma i doživljaja trenutaka radosti i uzvišenosti“.
Brea ističe da „prema naučnim studijama, ono što izaziva najviše patnje kod ljudi jeste mentalna buka, taj lutajući um koji nas prenosi od jedne do druge misli, iz prošlosti u budućnost, u stanju gotovo stalne brige.“
Ona kaže da je „sreća često stvar fokusa: gde usmeravamo našu pažnju? Skloni smo da uvećavamo negativno i umanjujemo pozitivno, skoro kao da to pozitivno uzimamo zdravo za gotovo. Međutim, moramo da preokrenemo taj trend“. Sa naše strane, pitamo se šta možemo da uradimo da vrednujemo te male stvari u životu koje povećavaju našu sreću i Inma Brea nam daje ključeve uspeha.
„Svi mi, bez izuzetka, imamo na čemu da budemo zahvalni. Zahvalnost nije posledica, već mentalno stanje prepoznavanja onoga što smo, onoga što već imamo i svakog dostignuća ili poboljšanja. Ako se nađemo u stanju mentalnog nezadovoljstva, ništa što postignemo neće nas izvući odatle, jer sve nosi, na neki način, cenu i dodatnu odgovornost“. Iz tog razloga, jednom dnevno zastanite i uvažite ono što vas okružuje.
U ovom trenutku posmatranje je od suštinskog značaja. Moramo da damo relevantnost „onome što smo prevazišli i šta bi trebalo da prepoznamo, šta smo postigli i itd.“ Gledamo unutra kako bismo mogli da cenimo sebe.
Način na koji razgovaramo jedni sa drugima čini razliku. „Nažalost, ponekad niko nije tako strog prema sebi kao mi sami“, kaže stručnjakinja. Ovo je trend koji moramo da preokrenemo da bismo unapredili svoju sreću. Brea predlaže da se brinemo o sebi ‘kao da smo sami sebi majka.’ Zapitajte se: Šta vam treba? Šta je za vas najbolje na duži rok? Da li vam to donosi ili oduzima mir ili sreću?“. Odgovarajući na ova pitanja na dnevnoj bazi je važan korak. „Naravno, briga o sebi zahteva donošenje odluka, ponekad neprijatnih ili teških“, ističe trenerka, i dodaje da napredak podrazumeva i malu žrtvu.
Na sličan način, mentorka jasno stavlja do znanja da je važno da se fokusiramo na naše želje. „Želje su poput kompasa koji nas vodi ka sreći. Ali ne hirovite želje poput novog automobila ili moderne torbe, već one smislene: kako želite da živite, koji elementi života su vam istinski značajni, bez obzira na to šta to kaže društvo ili vaša okolina“. Briga o sebi je način da budemo srećniji.
Nakon što saznamo koje prakse mogu da unaprede našu sreću, vreme je da znamo koje strategije i alate možemo da primenimo u svakodnevnom životu na relativno jednostavan način. Brea predlaže „prakse mindfulnessa“, kao što su svesnost , meditacija, joga ili „bilo koja aktivnost koja nas usidri u sadašnjosti i čini nas svesnim našeg daha, tela i misli“. Život se dešava sada i naše telo je naš hram.
Kreiranje liste želja je još jedan koristan savet. „Kreirajući je, moći ćete da shvatite da ono što zaista tražite nije nešto opipljivo, već da se osećate na određeni način. Na taj način ćete usmeriti pažnju na emocije, a ne toliko na materijalno.
Sport je koristan za naš um koliko i za naše telo. „Redovno kretanje tela, bilo da se radi o vežbanju, plesu ili šetnji, može poboljšati naše raspoloženje i izgled“, kaže stručnjakinja.
Reflektivno pisanje je mnogo što treba dati da bismo na papiru zabeležili ono što osećamo. „Vođenje dnevnika misli, osećanja i postupaka može vam pomoći da shvatite koliko se negativnosti ponekad smesti u vaš um i radite na tome da ga transformišete“, kaže stručnjakinja.
Možda se možete kladiti na početak vođenja dnevnikakoji „može da nam pomogne da identifikujemo i promenimo ove negativne obrasce, promovišući tako pozitivniji i zdraviji način pogleda na svet.“ Ne zahtevajte previše istrajnosti na početku, možete uhvatiti svoja osećanja ili potrebe kad god želite da kreirate optimalnu rutinu pisanja.
Na kraju, trener ističe jednu tačku koja nas je naterala da duboko razmislimo: „Kvalitet našeg života je direktno proporcionalan kvalitetu naših odnosa.“ Iz ovog saveta možemo izvući širu sliku: nisu svi odnosi kvalitetni i validni, već samo oni zbog kojih se osećamo zaista dobro.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Izvor vesti: www.marie-claire.es
Izvor slike: AntonioGuillem/iStock/Getty Images Plus via Getty Images
Postići potpuno blagostanje je san svakoga od nas, ali kako to učiniti?
Bolje ih se otarasite što pre...
Svakako vam ništa dobro neće doneti...
Ovo će vam pomoći da se izborite sa poteškoćama...
Ovo utiče na sve aspekte vašeg života...
Izlaz nije lak, ali je moguć...
Ne, nije u pitanju ishrana...
Iako možda deluje čudno, ovo je dobra navika za vas...