1. Home
  2. /
  3. Ostalo
  4. /
  5. Plavi ponedeljak: Istina o...

Plavi ponedeljak: Istina o najdepresivnijem danu u godini

17. januar 2023.

| Snežana Vranić
Plavi ponedeljak nastao je 2005. godine kada ga je stvorio psiholog Cliff Arnall

Plavi ponedeljak se smatra najdepresivnijim danom u godini, a pada na treći ponedeljak u januaru. Ova pseudonaučna ideja pokrenuta je pre 20 godina, a dan je izabran za najtmurniji u godini zbog melanholične zime, prolaska praznika i finansijske nepogodnosti.

Plavi ponedeljak: istinita priča

Naziv plavi ponedeljak potiče od engleskog „blue monday“. Plava je u ovom kontekstu simbol osećanja tuge, depresije ili melanholije. Ovaj ponedeljak je specifičan po tome što sakuplja sve deprimirajuće faktore i tera nas da razmišljamo o stvarima koje nas i ne čine nasmejanim.

plavi ponedeljak

 

Marketinški izum

 

Plavi ponedeljak nastao je 2005. godine kada ga je stvorio psiholog Cliff Arnall (Klif Arnal). Pretpostavlja se da je ustvari plod naučne jednačine gde su činioci slabo osvetljenje, tmurno vreme i depresivan period. Međutim, cilj stvaranja ovog termina je bio marketiniški. Naime, kompanija za odmor „Ski Travel“ je platila pomenutog psihologa da pronađe datum kada se svi osećamo demoralisano. Zašto? Da bi uspešno prodali praznične aranžmane.

Čim je plavi ponedeljak objavljen u medijima, psiholog objasnio svoju perciznu metodu izračunavanja. Njegova formula je bila sledeća:  [V + (D – d)] k T(K) / M k N, to jest kombinacija vremena, neuspeha novogodišnje odluke, dugova na početku godine, vremena proteklog od Božića i nizak nivo motivacije .


plavi ponedeljak skijanje

Kritike na račun tvorca plavog ponedeljka

Dean Burnett (Din Burnet), psiholog sa Univerziteta u Kardifu, nije imao mnogo lepih reči za tvorca ovog termina. On je svoj stav izneo u Gardijanu 2013. godine. Prema njegovim rečima, ova jednačina je zasnovana na nekompatibilnim prozvoljnim varijablama. Osim toga, posledica ovakve jednačine je i povreda ljudi koji pate od kliničke depresije i suočavaju se sa borbom da ih shvate ozbiljno. On je takođe, istakao da se na ovaj način skreće pažnja sa stvarnog problema kliničke depresije.

Pričajmo o plavom ponedeljku i depresiji

Nakon ovih kritika, Cliff Arnall je potvrdio da jednačina nije zasnovana na naučnim tvrdnjama. Ipak, izneo je i svoje zadovoljstvo da je ovaj termin podstakao diskusiju i samim tim pokretanju teme depresije. Takođe, on nas poziva da uzmemo stvar u svoje ruke i najdepresivniji dan pretvorimo u odskočnu dasku za naše planove i ciljeve.

Da li vi osetite dejstvo plavog ponedeljka? Ako smatrate da vam zaista ovaj dan pada teško, promenite mu boju i učinite ga efektivnim i najboljim do sada!

Izvor vesti: www.marieclaire.fr

Izvor slike: Betka82/GettyImagesPlus, anyaberkut/GettyImagesPlus,