Rijana progovorila o gubitku kose nakon porođaja
Ujedno je i izbacila novu liniju proizvoda za kosu...
26. jun 2024.
| Snežana VranićJun se u SAD proslavlja kao zvanični mesec ponosa u SAD. Tu se mogu videti različite zastave i obeležja. Međutim, šta znače različite LGBT zastave?
Ova lista koristi informacije iz niza izvora, posebno iz vodiča The Advocate. Postoji niz LGBTQIA+ zastava, uključujući one iz različitih zemalja i država, zastava koje uključuju relevantne simbole ili dve ili više zastava spojenih u jednu. Takođe, postoje određena neslaganja oko toga šta bi trebalo da se smatra zvaničnim zastavama i kontroverze oko porekla i značenja nekih zastava.
Tokom 1977. godine, gej političar Harvi Milk (Harvey Milk) je zadužio Gilberta Bejkera (Gilbert Baker) da osmisli zastavu ponosa. Milk je rekao da oseća da ljudima treba nešto što je pozitivno i što slavi njihovu ljubav. Zastava je inspirisana pesmom „Over the Rainbow“ (Preko duge) Džudi Garland (Judy Garland), svaka boja ima drugu simboliku:
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Već naredne godine je Milk ubijen, a potražnja za zastavom se povećala jer su ljudi želeli da pokažu svoju podršku. Očigledno je Bejker imao problema sa dobijanjem ružičaste boje, pa je zastava počela da se prodaje sa sedam boja. Međutim, trenutna tradicionalna gej zastava ima šest boja koje je očigledno lakše napraviti nego neparnih sedam. Iako zastava duge može da funkcioniše kao opšta zastava, ona nije nužna sveobuhvatna. Postoji niz oznaka kao što su interseksualna, aseksualna, nebinarne itd. One otelotvoruju različite identitete koji postoje unutar Q (queer).
Nova zastava transrodnih osoba postavljena je na državnu kuću u Bostonu u čast 50. godišnjice parade ponosa 12. juna 2020. godine. Ona predstavlja gej i transrodni ponos i uključuje crnu i braon prugu sa naglaskom i na rasizam i ljude koji su umrli od AIDS-a.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ona je dizajnirana kao ponovno pokretanje originalne zastave koja je dodatno uključila queer, nebinarnom umetniku Danielu Quasar.
Ova zastava je nastala 1998, Majkl Pejdž (Michael Page) je želeo da ukaže na biseksualne ljude unutar LGBTQIA+ zajednice. Preklapanje preko sterotipnih boja za dečake (plava) i devojčice (ružičasta) je lavanda – privlačnost za oba pola. Biseksualnost ne znači nužno samo privlačnost za dva pola, a postoje i druge zastve koje predstavljaju privlačnost za više od jednog pola.
Ova zastava predstavlja interesovanje pansesksualnosti za sve rodove: roze za žene, plave za muškarce, žute za nebinarne i rodno nekonformne ljude. Ona je napravljena za 2010. da bi se razlikovala panseksualnost od biseksualnosti.
Zastava za aseksualnu vidljivost i obrazovanje je 2010. godine i izjavila da žele da imaju simbol koji pripada svima nama. Zastava je inspirisana njihovim logom: crna predstavlja aseksualnost, siva za sivoseksualce (između seksualnog i aseksualnog) i demiseksualca (seksualna privlačnost nakon emocionalne veze). Ljubičasta predstavlja zajednicu.
Oni su predstavljeni i na aseksualnoj zastavi, ali takođe imaju i svoju zasebnu zastavu (otuda slične boje u različitoj konfiguraciji).
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Ova zastava je napravljena 2018. godine i ima više boja da bi proslavila i rodnu neusaglašenost, nezavisnost, zajednicu, jedinstvene odnose prema ženstvenosti, spokoj i mi, ljubav i seks i ženstvenost.
Intersex International Australia je dizajnirala ovu zastavu 2013. godine sa bojama koje nisu rodne ravnopravnosti koje slave život van binarnosti.
Oni koji prelaze ili nemaju neutralan/bez pola su uključeni u belo na ovoj zastavi. Ovo je trans žena Monika Helms (Monica Helms) dizajnirala je ovo 1999. Plava i ružičasta predstavljaju boje koje tradicionalno predstavljaju dečake i devojčice i bez obzira na koji način je držite, zastava je uvek okrenuta desnom stranom na gore.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: NATALIA DE LA RUBIA/GettyImagesPlus
Ujedno je i izbacila novu liniju proizvoda za kosu...
U Gani i Keniji, budućnost mladih devojaka koje žive u siromaštvu menja neočekivana vila – moda! Program Fashion Expressions: The Stories She Wears kreirali su UNFPA i Prada Group, on omogućava ženama da nauče novu veštinu i kroz nju steknu mogućnost da se izdržavaju i izraze svoj puni potencijal. Otišli smo u Ganu da upoznamo ove devojke i na licu mesta saznamo kako moda zapravo menja živote.