Kako izgleda budućnost influenserskog marketinga u luskuznoj modi?
Evo kako će njihova saradnja izgledati...
11. jul 2024.
| Snežana VranićŠvedska je postala prva zemlja koja je uvela plaćeno čuvanje unuka. Provođenje vremena sa porodicom će sada moći i da unovče.
Švedska je jedna od vodećih zemalja u oblasti socijalne politike. Ona je i pre 50 godina uvela porodiljsko i roditeljsko odsustvo. Međutim, ovoga puta su uzeli u obzir i obaveze baka i deka.
Roditelji će od 1. jula ove godine odsustva moći da prenesu na svoje roditelje, pa će bake i deke moći da čuvaju unuke i da za to dobijaju platu 45 dana godišnje ili 90 dana ako dete ima samohranog roditelja.
Zakon ostavlja mnogo prostora za korisnike da svoje odsustvo daju drugim članovima porodice ili čak prijateljima koji im mogu pomoći u podizanju svoje dece. Nadležna socijalna služba države obavezala se da poštuje primenu zakona koji posebno favorizuje jednoroditeljske porodice jer roditeljima daje mogućnost da brigu o deci poveravaju nestarateljima.
Kontraargument kada je ovo u pitanju jeste da bake i deke često, iako rado pomažu svojoj deci kada su u nevolji, mogu prevideti sopstvene želje kako bi imali vremena da brinu o unucima. Međutim, Švedka roditeljima pruža 68 nedelja plaćenog roditeljskog odsustva što ne ostavlja mnogo prostora za eksploataciju starijih osoba. Osim toga, postoji i vremensko ograničenje koje se u svakom slučaju mora poštovati.
Međutim, ovo nije jedino ograničenje. Da bi se zakon primenjivao, dete mora da ima najmanje 15 meseci, a lice na koje će biti prebačeno ne sme da radi ili studira/uči u to vreme. U svakom slučaju, ovo je mera koja će u velikoj meri doneti koristi samoj deci i može biti primer za druge dve skandinavske zemlje.
Dakle, plaćeno čuvanje unuka ima svojih prednosti i mana. Srećom, granice su regulisane zakonom. U svakom slučaju, ovo može biti veoma dobar način za organizaciju društva. Ipak, vreme će pokazati učinak i da li je zaista tako.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Paperkites/GettyImagesPlus
Evo kako će njihova saradnja izgledati...
U Gani i Keniji, budućnost mladih devojaka koje žive u siromaštvu menja neočekivana vila – moda! Program Fashion Expressions: The Stories She Wears kreirali su UNFPA i Prada Group, on omogućava ženama da nauče novu veštinu i kroz nju steknu mogućnost da se izdržavaju i izraze svoj puni potencijal. Otišli smo u Ganu da upoznamo ove devojke i na licu mesta saznamo kako moda zapravo menja živote.