Pozitivna psihologija: Intelektualni razvoj je ključ sreće
Profesor pozitivne psihologije sa Harvarda otkrio je važnost negovanja radoznalosti i želje za učenjem kako bismo bili istinski srećni ljudi.
15. август 2023.
| Snežana VranićPilule za kontracepciju i depresija se često pominje zajedno i dovode u vezu. Međutim, šta nauka zaista kaže o ovome? Da li su oni zaista povezane?
Prema uputstvu na tabletama, mentalni poremećaji u vezi sa uzimanjem hormonske kontracepcije mogu se kretati od običnog moždanog udara do teške depresije. To je i razlog zašto ene sve više napuštaju pilule. Istraživanje koje je sproveo Ifop objavljeno 2018. godine pokazuje da je 38% žena prestalo da uzima ovaj tip kontraceptiva zbog rizika koje oni mogu imati po zdravlje. Osim kardiovaskularnih oboljenja i venske tromboze, žene zabrinjavaju i poremećaji raspoloženja. Veliki broj žena na društvenim mrežama prijavljuje simptome depresije zajedno sa uzimanje hormonske terapije.
Veoma rano je prepoznato da pilule za kontracepciju izazivaju promene raspoloženje. Ovo se objašnjava hormonskim fluktuacijama do kojih dolazi zbog tableta. Uzimanje placebo tableta izaziva nagli pad hormona što može izazvati promene raspoloženja.
Tokom 2020. godine, objavljena je studija u Scientific Reports koja uverava da žene koje koriste kontracepcijske pilule luče višak oksitocina. Njegov višak bi moga da smanji želju za intimnošću, ljubavlju i privrženošću.
Tokom 2016. godine u časopisu JAMA Psychiatry pojavio se alarmantan izveštaj. Naime, u njemu se pojavila informacija da žene koje uzimaju estrogen-progesteron pilule imaju 23% veći rizik od uzimanja antidepresica.
Ali iznad svega, ova studija nam ni u jednom trenutku ne dozvoljava da zaključimo da postoji uzročna veza između pilule i depresije. U tom smislu, „opravdane su dalje studije kako bi se ispitala depresija kao potencijalni neželjeni efekat upotrebe hormonskih kontraceptiva“, primetio je tada istraživački tim.
Prvi, koji je objavljen u Journal of Child Psychology and Psychiatry tvrdi da je rizik od depresije kod žena koje su uzimale pilule kao tinejdžerke veći nego kod onih koje to nikada nisu činile. Ovo sugerišena dugotrajan efekat ovih pilula.
Druga studija je je objavljena ua JAMA Psychiatry i ona pokazuje da tinejdžerke koje uzimaju pilule, za razliku od onih koje ne, tinejdžerke češće plaču i imaju više poremećaja u ishrani i spavanju.
Potom je u časopisu Epidemiology and Psichiatric Science ove godine objavljena studija koja tvrdi da korišćenje ovih pilula u adolescenciji povećava šanse za simptome depresije za 130%.
Koliko god studije bile zabrinjavajuće, svi istraživači se slažu da žene ne bi trebalo da odbacuju ove pilule iz nekoliko razloga:
Dakle, u svakom slučaju hormonske tablete ne smete uzimati na svoju ruku. Obavezno se konsultujte sa svojim lekarom pre odluke o kontraceptivima.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor vesti: www.marieclaire.fr
Izvor slike: kitzcorner/GettyImagesPlus
Profesor pozitivne psihologije sa Harvarda otkrio je važnost negovanja radoznalosti i želje za učenjem kako bismo bili istinski srećni ljudi.
Kako da napiunite baterije za novu radnu nedelju?
I svi smo skloni ovom zločinu..
Kako da se izborimo sa njima?
Psihički odmor je ključan...
Posvetite se stvarima koje su važne
Tehnika "uzemljenja" vam može pomoći da držite emocije pod kontrolom