Ispovest: Kako je moje turbulentno detinjstvo dovelo do opsesije wellness-om kad sam postala majka
Wellness, ili potraga za njim, oduvek je bio moj bliski saputnik.
07. август 2023.
| Ranka BulatovićKoja je to navika koja narušava seksualni život? Žurke, izlasci u restoran, obično piće za večeru kod kuće… Redovno se dešava da seksualnom činu prethodi nekoliko centilitara, ako ne i više, alkohola.
Istraživanja su pokazala da prestanak konzumiranja alkohola na mesec dana ima pozitivne efekte na mentalno i fizičko zdravlje. Bilo da je u pitanju gubitak težine ili postizanje unutrašnjeg mira, podsećaju iz Instituta Adios, specijalizovanog za bolesti zavisnosti. Isto važi i za seksualni život.
Da bismo razumeli kako prestanak alkohola poboljšava intimno iskustvo, potrebno je da se vratimo njegovim efektima na ljudsko telo u takvoj situaciji. „Alkohol je depresor centralnog nervnog sistema koji ima i kratkoročne i dugoročne efekte na seksualnu funkciju“, rekao je za HuffPost dr Babak Ashrafi, lekar opšte prakse specijalizovan za seksualno zdravlje.
Stručnjak podseća da etanol „oštećuje koordinaciju, rasuđivanje i vreme reakcije, što dovodi do poteškoća u dobijanju i održavanju erekcije kod muškaraca„. Za žene, prečesto konzumiranje alkohola može povećati suvoću vagine, izazvati nelagodnost tokom odnosa, pa čak i smanjiti libido.
„Iako alkohol u početku povećava seksualnu želju, prekomerna konzumacija smanjuje libido i uzbuđenje tokom dužeg perioda“, precizira doktor. Detaljnije, etanol smanjuje proizvodnju testosterona i hormona rasta, a povećava koncentraciju estrogena, što može uticati na kvalitet sperme kod muškaraca, podseća Doctissimo. Takođe predstavlja pretnju za orgazam: prekomerna konzumacija alkohola utiče na proizvodnju oksitocina, hormona koji je direktno uključen u mehanizam ženskog i muškog orgazma.
Međutim, ovaj napitak uživa dobru reputaciju kod ljudi kojima je potrebno opuštanje. Poput blagotvornog nektara, na alkohol se gleda kao na način da se poveća samopouzdanje u određenim situacijama.
Međutim, ovo je mamac: studije su zaista dokazale da je alkohol samo privremeno rešenje za takav problem i da je veća verovatnoća da će smanjiti samopouzdanje. Jer, na dnu čaše je napisan pravi paradoks: piće takođe dugoročno podstiče stres.
Nasuprot tome, „prestanak konzumiranja alkohola može smanjiti emocionalne i psihološke probleme kao što su anksioznost i depresija“, kaže dr Babak Ashrafi. „S nižim nivoom stresa, anksioznosti i depresije, vaše mentalno zdravlje se može poboljšati, čineći vas sveukupno srećnijim“, dodaje on. A samim tim i otvorenijim za trenutak ekstaze u krevetu.
Pored direktnih efekata na telo, alkohol je takođe faktor nasilnog ponašanja, uključujući i seksualno. Studija objavljena 2016. godine u Journal of Studies on Alcohol and Drug, a koju je sprovela jedna američka organizacija, tvrdi, na primer, da „opijanje“ (preterana konzumacija alkohola tokom veoma kratkog perioda, napomena urednika) favorizuje nasilno ponašanje i seksualni napad među studentima, bez obzira na njihove ličnosti.
Studija je otkrila da se je od 992 mlada studenta na Državnom univerzitetu Njujorka u Bafalu, 18% izvršilo seksualni napad. Uglavnom su to bili oni koji su konzumirali alkohol u velikim količinama. Takođe, INSEE je pokazao efekte pijenja na nasilje u paru. U studiji objavljenoj 2021. godine, 30% žrtava nasilja u porodici navodi da je počinilac bio pod dejstvom alkohola ili narkotika u vreme incidenta.
Ranka Bulatović, dugogodišni novinar i urednik: Zaljubljena u dobre knjige
i filmove. Isprobava sve moguće preparate za negu kose koji joj dođu pod
ruku.
Izvor vesti: marieclaire.fr
Izvor slike: Age Barros/gettyimages.co.uk
Wellness, ili potraga za njim, oduvek je bio moj bliski saputnik.
Kako da se oslobodimo ovih toksičnih refleksa?
Kako da napiunite baterije za novu radnu nedelju?
I svi smo skloni ovom zločinu..
Kako da se izborimo sa njima?
Psihički odmor je ključan...