Šta je vikend reset i zašto nam je i te kako potreban?
Kako da napiunite baterije za novu radnu nedelju?
10. август 2023.
| Ranka BulatovićKako da postanete bolja osoba? Valjalo bi da svi sebi postavimo to pitanje s vremena na vreme. Srećom, poslednjih godina akcenat se sve više stavlja na naše mentalno zdravlje i važnost psihologije. Može pomoći, na primer, da odgovorimo na pitanje koja je naša svrha. Odgovor može ceo naš život usmeriti u nekom novom pravcu. Što pre pronađemo odgovore, srećniji i ispunjeniji život možemo da živimo. Psiholog Sofía Mozzerina otkrila je i koje su to stvari koje možemo promeniti usvakodnevnom životu i skoro odmah postati o nova i bolja osoba.
Nije tajna da se život završava. Ovo je bila i polazna tačka filozofije stoičkih mudraca. Ali to ne znači da se moramo stalno suočavati sa smrću. Međutim, psiholog nas ohrabruje: „trebalo bi da budemo svesni konačnosti naših života i pre nego što se neizbežno suočimo s blizinom smrti. Danas se u gradovima groblja pokušavaju što više sakriti od očiju ljudi. U stara vremena nije bilo tako. Groblje je bilo sastavni deo gradskog pejzaža, a neki takvi grobljanski parkovi se i danas mogu naći u evropskim gradovima. Naši preci su svakodnevno prolazili kroz njih obavljajući svoj posao, što ih je takođe podsećalo da je to deo života. Toliko je važno shvatiti da je život konačan, jer na taj način sa zahvalnošću primamo ono što danas dobijamo i postižemo.“
Ponekad smo takođe skloni da zaboravimo da ne možemo da kontrolišemo svet. ali možemo da kontrolišemo svoje misli i način na koji reagujemo na određene situacije. Ako živimo svoj život imajući to na umu, bićemo mnogo manje uznemireni i pod stresom kada osetimo da nam kontrola izmiče iz ruku.
„Svako ima svoju misiju na Zemlji. Svako je jedinstven, poseban i nezamenljiv. Upravo zbog toga svako ima drugačiji cilj i zadatak, a način na koji ga izvršava je takođe potpuno jedinstven““, objasnio je egzistencijalistički filozof Viktor Frankl, dodajući da je važno ispuniti svoje živote ciljevima koji imaju smisao. Nevolja može da se desi kada se čovek baci u stvari u kojima može da bude uspešan po sopstvenom ili još više tuđem mišljenju, ne pokušavajući da dešifruje da li će to biti pravo rešenje za životne probleme i da li zaista ima dovoljno sredstava za te stvari.
Trenutke sadašnjosti možemo da živimo samo ako se ne zadržavamo na prošlosti i ne plašimo se budućnosti. Razmišljanje o prošlosti nas iscrpljuje, a arazmišljanje o budućnosti stvara nemir. Ne treba da postavljamo ciljeve koje vezujemo za ispunjenje nekog budućeg događaja (kad se udam, kad završim fakultet…).
Ne samo da možemo da kontrolišemo svoje misli i postupke, već smo i odgovorni za svoje odluke. Da li smo shvatili da smo zakasnili, da li smo nešto odlagali jer smo se plašili odgovornosti? „Strah parališe čoveka, lišava ga sposobnosti da donosi odluke. Samo lutamo i pokušavamo da izbegnemo kontrolu nad sopstvenim životima“, ističe psiholog. Ako promenimo svoj stav prema životu, kontrolišemo svoje emocije, razumemo šta se dešava i prihvatimo da smo odgovorni za svoje odluke, pravimo veliki korak na putu ka samospoznaji. I postajemo bolji ljudi.
Ranka Bulatović, dugogodišni novinar i urednik: Zaljubljena u dobre knjige
i filmove. Isprobava sve moguće preparate za negu kose koji joj dođu pod
ruku.
Izvor vesti: https://marieclaire.hu
Izvor slike: kieferpix/gettyimages.co.uk
Kako da napiunite baterije za novu radnu nedelju?
I svi smo skloni ovom zločinu..
Kako da se izborimo sa njima?
Psihički odmor je ključan...
Posvetite se stvarima koje su važne
Tehnika "uzemljenja" vam može pomoći da držite emocije pod kontrolom