1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Culture
  6. /
  7. Kič, šok i istina:...

Kič, šok i istina: Top 10 camp filmova u bojama LGBTQIA+

04. јун 2025.

| Nataša Stevanović

Ovih 10 filmova o LGBTQIA+, o životu i razlikama zajednice o kojoj ni danas ne znamo dovoljno, pred vas će doneti istinu, a traumu zaodenuti u prenaglašeni šund –  baš ono što camp film nosi sa sobom.

Camp film nije samo kič, niti je u pitanju prenaglašena šala. To je strategija opstanka LGBTQIA+ zajednice, beskompromisno odbijanje da budemo tihi, skromni ili prilagođeni. Kroz prenaglašenost, teatralnost i humor, camp film menja pravila igre: traumu pretvara u spektakl.

Queer populacija oduvek preživljava u svetu koji često pokušava da uguši njihovu radost. A kada preživljavanje treba proslaviti i životu dodati malo radosti i boje, tu je camp film.

Najbolji LGBTQIA+ filmovi

Filmski stručnjaci Derek Le Beau i dr. Heather O. Petrocelli izdvojili su 10 filmova o LGBTQIA+, od raskošnih mjuzikala zlatnog Holivuda do subverzivnih nezavisnih ostvarenja, koji nisu samo queer favoriti, već spasenje u malom. Filmovi u kojima se camp jasno prikazuje kao sve što je „previše“: dijalozi koji se pamte, estetika koja baca rukavicu u lice i poruke koje ostaju u srcu.

The Pirate (1948)

U ovom raskošnom mjuziklu koji dolazi iz MGM studija, Judy Garland igra Manuelu, mladu ženu koja sanjari o životu sa gusarom. Kad se pojavi zavodljivi glumac Serafin (Gene Kelly), koji se pretvara da je upravo taj pirat, kreće karneval boja, haljina i zavodljivih scena.

Sekvenca „Mack the Black“ je čista camp magija: Džudi skoro da lebdi dok zamišlja Serafina u uskom šortsu. Da, ta scena ostaće večna. Pogledajte samo te butine, ljudi!

Barbarella (1968)

Džejn Fonda u svemiru, u čizmama do butina i kostimima nabijenih erotikom.

Barbarella je feminističko camp putovanje kroz kosmos; film je prepun suludih scena (ubilačke lutke, orgazmičke mašine, komadi kakve niste ni sanjali) i satire upakovane u retrofuturistički glam. Fonda ovde ne igra ratnicu, već radoznalu, slobodnu ženu čija je moć – zadovoljstvo.

Female Trouble (1974)

Divine kao Don Davenport, devojka koja postaje ubilačka zvezda jer nije dobila crne “cha-cha” štikle za Božić.

John Waters koristi camp filmski izraz da bi izvrnuo stvarnost: Donin uspon je ogavna satira slave i društvenih normi. “Dobar ukus” se pljuje, kriminal se slavi, a sve je prenapumpano do apsurda. U ovom svetu, camp je sloboda, a lepota se tretira kao zločin.

The Wiz (1978)

Ova afroamerička reinterpretacija Čarobnjaka iz Oza, sa Dianom Ross i Michaelom Jacksonom, donosi kamp kroz soul, disko i afrofuturističku estetiku.

Oz je sada NYC, ispunjen električnom muzikom i vizuelnim ludilom. The Wiz nije samo zabava, kulturna reimaginacija, politička orjentacija, već i jedan od 10 filmova o LGBTQIA+ identintetu koji se slavi.

Mannequin (1987)

Ljubavna priča između umetnika i lutke koja oživi magijom, savršeno besmislena i zato savršeno camp.

Kim Cattrall igra muzu Emmy, a njen najbolji prijatelj Hollywood (Meshach Taylor) je bezvremena ikona, gej Afroamerikanac u roze kadilaku sa tablicama “Bad Girl”. U eri AIDS paranoje, ovakav lik bio je revolucionaran.

Death Becomes Her (1992)

Meryl Streep i Goldie Hawn kao besmrtne bivše prijateljice koje se doslovno raspadaju dok se bore za mladost, ljubav i nadmoć.

Ovaj film je ekstravagantna kritika opsednutosti lepotom, camp u svom najšarenijem obliku. Svaki udarac lopatom, svaka rečenica puna otrova, šou je za sebe.

Nowhere (1997)

Gregg Araki nas vodi u svet tinejdžera Los Anđelesa iz 90-ih, punog droge, seksa i nadolazeće apokalipse. U ovom haosu šarenila i vanzemaljaca, skrivena je prava tema, usamljenost i nihilizam.

Nowhere razara formu i estetiku, kombinujući iskrenost sa stilizovanom prenaglašenošću, pravi camp.

D.E.B.S. (2004)

Zaboravite Jamesa Bonda. U ovom šarmantnom parodijskom špijunskom filmu devojke u škotskim suknjama vode glavnu reč.


Dok špijunke jure lošu devojku Lucy Diamond, u centru je lezbejska romansa. Uz montaže, heist scene i mnogo drame, ovo je camp zabava sa feminističkim srcem i još jedan od 10 filmova o LGBTQIA+ zajednici.

Jennifer’s Body (2009)

Megan Fox kao opsednuta navijačica koja proždire momke, kao metafora ženske ljutnje; istovremeno krvava, glamurozna i mudra. Film koji su na početku svi pogrešno razumeli, ali je vremenom postao queer klasik.

Jennifer’s Body se smeje klišeima, pljuje na objektivizaciju i baca rukavicu u lice patrijarhatu.

The People’s Joker (2022)

Trans režiserka Vera Drew koristi DIY estetiku, parodiju i camp kako bi ispričala sopstvenu priču o identitetu kroz queer rekonstrukciju Joker mita. Više od satire, ovaj film je čin queer preživljavanja, lična i politička bomba napravljena uz pomoć green screen-a, glitcha i iskrene ranjivosti.

Ovih 10 filmova o LGBTQIA+ nisu samo smešni i besmisleno šareni, oni imaju duboko značenje. Camp film je stvaralački izraz koji je pronašao način da bol pretvori u slavlje, sram u spektakl, a identitet u umetnost.

Izvor slike: Silver Screen Collection/Contributor/With love of photography Getty

Nastavite da čitate