1. Home
  2. /
  3. Hair & Beauty
  4. /
  5. Pročitajte ovo pre nego...

Pročitajte ovo pre nego što kupite SPF za lice: Veliki vodič

22. мај 2025.

| Miljana Momirović

Pravi SPF za lice ne mora da bude lutrija. Otkrijte šta je u stvari zaštita kože od sunca, kako se pravilno koristi i koje su najčešće greške.

 Pored rizika od opekotina, fleka, bora i finih linija, izlaganje suncu značajno povećava šansu za nastanak raka kože. Zato se osnove zaštite od sunca ne smeju zanemariti: svakodnevno nanošenje SPF kreme za lice, redovno obnavljanje zaštite i izbegavanje direktnog sunca u periodu od 10 do 14 časova.

Ali, mnoge stvari oko zaštite kože nisu toliko očigledne. Što više znamo o uticaju sunca na kožu, bolje ćemo se zaštititi. Zato smo prikupili odgovore na najčešća pitanja, kada je u pitanju zaštita kože od sunca.

Veliki vodič: SPF za lice

Šta znači SPF broj?

SPF označava “sun protection factor” – faktor zaštite od sunca. Na primer, SPF 30 znači da će koži biti potrebno 30 puta više vremena da izgori nego bez ikakve zaštite. Isto važi za SPF 50 ali samo ako se krema pravilno nanese. Ukoliko nanesete premalo, zaštita kože od sunca neće biti dovoljna.

Da li je viši SPF za lice bolji?

Generalno, da. Kreme sa višim zaštitnim faktorom pružaju bolju zaštitu od UVB zračenja, smanjuju rizik od raka kože i usporavaju foto-starenje. Minimalni preporučeni SPF za lice je 30, dok je SPF 50 odličan izbor za osetljivu kožu ili duži boravak na suncu. Ne samo na SPF broj, važno je birati kreme sa zaštitnim faktorom širokog spektra, koje štite i od UVA i od UVB zračenja. UVA prodire dublje i ubrzava starenje, dok UVB izaziva opekotine i mutacije u ćelijama kože.

Da li hemijski SPF ulazi u krvotok?

Neke studije su pokazale da se hemijski filteri, kao što su oksibenzon i avobenzon, minimalno apsorbuju ali nema dokaza da je to štetno. FDA smatra da je njihova prisutnost u krvi bezbedna. Ako imate osetljivu kožu ili ste u drugom stanju, možete se odlučiti za mineralne SPF kreme, koje ostaju na površini kože. Najvažnije je da svakodnevno koristite SPF kreme za lice.

Kako obnoviti SPF preko šminke?

Danas postoje SPF sprejevi i puderi koji se lako nanose preko šminke. Ako niste našminkani, možete utapkati stik ili klasične kreme. Važno je naneti dovoljno zaštite – nekoliko poteza nije dovoljno.

Da li su pege znak oštećenja?

Ne uvek. Pege su nasledne, ali postaju tamnije i brojnije na suncu. Ako primetite da se hiperpigmentacije povećavaju i menjaju oblik, to je znak da vam treba jača zaštita.

Zašto pocrnim i pored SPF-a?

Nijedna krema sa zaštitnim faktorom ne blokira 100% UV zračenja. Genetika takođe igra ulogu – neki ljudi će dobiti boju bez obzira na nivo zaštite. Imajte na umu da je tamniji ten zapravo znak oštećenja kože, isto kao i opekotine.

Da li SPF za lice izaziva bubljice?

Ne sam po sebi. Neki sastojci, kao što su ulja i silikoni, mogu začepiti pore. Birajte kreme sa zaštitnim faktorom koje su nekomedogene i bez ulja, posebno gel formule ili mineralni SPF. Ne zaboravite temeljno čišćenje lica nakon što provedete dan na suncu.

Izvor slike: MARIA DILLEY, Kübra Şahin - dupephotos.com

Nastavite da čitate