Da li hrana za ravan stomak zaista postoji?
Evo šta kažu nutricionisti!
22. jun 2023.
| Aleksandra DudvarskiListe namirnica koje sagorevaju masti redovno obiluju internetom, uz navodna gotovo magična svojstva. Za to su, između ostalog, krive monohranske dijete koje su i danas popularne.
Prema njima, postoji hrana koja bi mogla da napadne naše masne naslage kada ih konzumiramo (drugim rečima, u pitanju su namirnice čije „varenje troši više energije nego kalorija“).
Čak i nedavno, rezime istraživanja objavljenog na naučnom sajtu StudyFinds naveo je pet najboljih sagorevača masti (kofein, tein, protein, johimbin, rastvorljiva vlakna) koji se mogu naći u našoj ishrani. Ali ovo postavlja pitanje: Da li je zaista moguće eliminisati masnoću jedenjem?
Caroline Seguin, dijetetičarka-nutricionistkinja pokušava da nam odgovori na nedoumice.
Prvo zapažanje, sam izraz znači „sve i ništa u isto vreme“.“Sagoreti po definiciji znači uništavati vatrom, a u metabolizmu masti vatra ne dolazi u obzir. Opet, ova vrsta termina se uglavnom koristi da privuče našu pažnju“, objašnjava specijalistkinja.
Tim pre Caroline insistira: to je i denominacija koja je u kolektivnom nesvesnom pejorativna. To je „eliminisanje nečeg nezdravog i ovde se mast demonizuje. A masne kiseline nisu nezdrave , posebno AGE (esencijalne masne kiseline)“, nastavlja ona.
Osim toga, „ ne možemo reći da postoje namirnice koje sagorevaju masti . Da, neke povećavaju ili ograničavaju potrošnju energije, ali govorimo o energiji, a ne o masti“, demistifikuje nutricionistkinja.
Ali šta je sa ovim prirodnim sagorevačima masti koje citira pomenuti naučni članak? Za Caroline, potrebno je, još jednom, da se stvari kvalifikuju.
„Ima istine, ali ovo su prečice. Na primer, kofein i tein će imati isto dejstvo. Oba sastojka su metabolički stimulansi, posebno zato što povećavaju lučenje adrenalina, koji podstiče lipolizu (razgradnju lipida) “ , objašnjava specijalistkinja. Takođe, oba sadrže antioksidante i odlični su diuretici. Ali nema sagorevanja masti na vidiku.
Slično, nutricionistkinja upozorava na hiperstimulaciju. „Ako pijemo previše kafe, mi smo hiperbudni. Zbog toga skraćujemo vreme spavanja, što je faktor koji usporava gubitak težine“. Stoga preporučuje da se zadovoljimo sa dve šoljice dnevno, kombinovano i kafe i čaja.
„Donedavno su visokoproteinske dijete bile veoma popularne. Ali konzumiranje proteina neće sagoreti masnoću. Ono što je interesantno je to što proteini pomažu u izgradnji mišića i podstiču sitost. Zanimljivo je da je jedan gram proteina dvostruko kaloričniji kao masti (4 kcal za proteine naspram 9 kcal za masti). Ali ugljeni hidrati nose isto kalorijsko opterećenje kao proteini.“
Međutim, i ovde ona upozorava na prekomernu potrošnju, posebno proteina u prahu. „Kada uzmemo previše, telo proizvodi ketonska tela, zagađivače koji začepljuju organe, a posebno bubrege, što dalje usporava metabolizam i može da ugrozi naše zdravlje “, upozorava ona.
Još problematičnije, američki naučni članak citira johimbin – „aktivnu supstancu sa terapijskim dejstvom, selektivni inhibitor presinaptičkih alfa2-adrenergičkih receptora, simpatiolitik, vazodilatator i hipotenzor“, definiše Caroline.
Ako je ovaj alkaloid iz kore johimbea (drvo iz zapadne Afrike) poznat po svojim afrodizijačkim svojstvima, poznato je i da bukvalno „uzbuđuje“ telo i dovodi ga u stanje preopterećenja. „To je tipično proizvod koji tera naše telo da naporno radi, sve dok se ne slomi“, kaže stručnjakinja.
Štaviše, johimbin je zabranjen za prodaju u Francuskoj od 2019. godine (za upotrebu u hrani), podvlači ona. „Ima štetne efekte na zdravlje, povećava broj otkucaja srca i može stvoriti halucinacije“.
Konačno, rastvorljiva vlakna se navode kao prirodni saveznici za sagorevanje masti. Među njima su i mahunarke , ovas, jabuke i agrumi.
Ali opet, specijalistkinja se ne slaže. „Postoje dve vrste vlakana. Nerastvorljiva se ponašaju kao sunđeri, pune se vodom i regulišu apetit. Rastvorljiva čine gel koji snižava loš holesterol i podstiče apsorpciju ugljenih hidrata, što ograničava masnoće koje se skladište“, objašnjava ona.
Ako se voće i povrće ne pominje u istraživačkom članku, ostaje činjenica da, prema onome što možemo pročitati tu i tamo, ananas i patlidžan takođe imaju svojstva sagorevanja masti. „Imala sam pacijente koji su dolazili kod mene i govorili mi da jedu samo voće i povrće, u korpama, a da ipak ne gube višak kilograma“, kaže nutricionistkinja.
Ananas je posebno popularan jer sadrži takozvani bromelin koji „jede masnoće“. „Bromelain je proteolitički enzim koji omogućava dobro varenje proteina, ali ne masti. Danas naučnici prepoznaju samo da ima interesantno antiinflamatorno dejstvo. Pored toga, treba napomenuti da se ovaj enzim uglavnom nalazi u stabljici i u listovima ananasa. Prema tome, jedenje voća ne dozvoljava vam da u potpunosti iskoristite sve najbolje od njega“.
Sa svoje strane, patlidžan bi imao ulogu „sunđera“ i tako bi apsorbovao masti i toksine. „Patlidžani su bogati vlaknima i imaju malo kalorija, što ih čini odličnim dodatkom svakom režimu mršavljenja“, potvrđuje Healthline . Ali nijedna studija još nije pokazala efekat „uništavanja masti“.
Kako onda „sagoreti“ masti?
Dakle, Caroline podvlači: nijedna hrana neće magično istopiti naše masne ćelije . Jednostavno, ako nešto pojedete, potrošite kalorije, ne trošite energiju“, rezimira ona.
Gore pomenuti „sagorevači masti“ su pre svega „metabolički stimulatori“ koji ne samo da rade na našem digestivnom sistemu, već i na našem srcu, našem mozgu ili čak i na nivou pažnje. A kada dođe do preterane stimulacije, organizam može biti u opasnosti.
Dakle, ako baš želite da trošite energiju, „nema magije“, podržava. „Sebi ne treba zabranjujemo nikakvu hranu (osim ako nema medicinske kontraindikacije)- Potrebno je da se hranime uravnoteženo, sa unosima koji odgovaraju našim energetskim potrebama i da praktikujemo fizičku aktivnost“.
Aleksandra Dudvarski, s bogatim iskustvom koje obuhvata više decenija rada u novinarstvu, istaknula se kao ključna figura u Color Media International kompaniji. Kroz svoju impresivnu karijeru, Aleksandra je doprinosila širokom spektru publikacija, uključujući prestižne titule kao što su Marie Claire, Bravo, i Lepota&Zdravlje, pokazujući izuzetnu svestranost i stručnost u različitim žanrovima i temama. Kao urednik Marie Claire, ona je uspela da ovom magazinu udahne jedinstveni glas i perspektivu, čime je privukla široku čitateljsku publiku zainteresovanu za modu, kulturu i društvene teme.
Izvor vesti: www.marieclaire.fr
Izvor slike: Lifemoment/iStock/Getty Images Plus via Getty Images
Evo šta kažu nutricionisti!