- Home
- /
- Hair & Beauty
- /
- Kako toplota utiče na...
Kako toplota utiče na kožu i kako da je zaštitite
07. avgust 2023.
| Ranka BulatovićVolimo da se sunčamo, a retko se zapitamo kako toplota utiče na kože. Naše telo nije ljubitelj visokih temperatura. Rizik od sunčanice, gubitka apetita, umora… Uticaj toplote na naše telo je veoma realan i mora se shvatiti ozbiljno. A kako naša koža reaguje na visoke temperature?
Kako toplota utiče na kožu: Ovi znaci koji pokazuju da je koža previše vruća
„Telo uvek treba da bude na 37° za spoljašnju temperaturu od oko 25°“, objašnjava dr Isabelle Rousseau, dermatolog i član Nacionalnog sindikata dermatologa-venerologa (SNDV). Kada se živa na termometru podigne, naše telo mora da se oslobodi viška toplote: ovo se zove fenomen znojenja. Znoj isparava kroz pore kože i omogućava da se povrati normalna temperatura od 37°. Jedini problem je, kaže dr Isabelle, „što ćemo znojenjem izgubiti vodu“.
Kao rezultat, koža će postati dehidrirana. Takođe imajte na umu da ako je koža duže vreme izložena visokim temperaturama, rožnati sloj epidermisa (sastavljen od mrtvih ćelija) će se zgusnuti, a koža će biti suva. Još jedan znak koji može da signalizira da je koži prevruće, jeste pojava malih crvenih bubuljica. „Žlezde znojnice, koje omogućavaju termoregulaciju tela, rade malo previše i više ne mogu da evakuišu toplotu. Znojni kanali se onda začepe i formiraju ove male bubuljice.“
Takođe možete primetiti blagu promenu u boji kože. Ovo je sasvim normalno, jer kada je vruće, krvni sudovi imaju tendenciju da se prošire i zbog toga koža pocrveni.
Kako toplota utiče na kožu: Kako zaštiti kožu na visokim temperaturama
Prvo pravilo koje treba slediti kada je vruće: redovno se hidrirajte – popijte između 1 do 1,5 l vode dnevno. I izbegavajte alkohol i industrijske sokove. „Kada se znojimo, eliminišemo vodu, ali i mineralne soli. Da bi koža bila u dobrom stanju, moramo se hidrirati i spolja (kozmetičkim proizvodima) i iznutra“, dodaje dr Rousseau.
Ako imate masnu kožu, proizvodnja sebuma se povećava kada je vruća i ponekad može dati čuveni efekat „sjajnog lica“. Pored upotrebe aktivnih sastojaka koji regulišu sebum, kao što su cink ili bakar, ne zaboravite da svakodnevno dobro čistite kožu kako biste ograničili proizvodnju sebuma.
Isto tako, izbegavajte upotrebu proizvoda koji su previše iritantni za kožu i koji se sastoje od AHA (voćnih kiselina) ili retinoida: „Toplota dehidrira kožu, pa ako nanesete iritantni proizvod na dehidriranu kožu, koži se to neće dopasti“, precizira dermatolog. Konačno, da bi se izbegli mali toplotni osip,pokušajte da se osvežite što je više moguće uz pomoć termalne vode, na primer. Tuširajte se mlakom vodom da biste uklonili znoj i očistili kožu. I obavezno nanesite hidratantnu kremu na telo.
Ranka Bulatović, dugogodišni novinar i urednik: Zaljubljena u dobre knjige
i filmove. Isprobava sve moguće preparate za negu kose koji joj dođu pod
ruku.
Izvor vesti: marieclaire.fr
Izvor slike: triocean/gettyimages.co.uk