Pred Pariz 2024: Koliko sportistima zaista vredi olimpijska medalja?
Da li je ponos sve što dobijaju ili vrhunski sportisti imaju pravo i na novčane nagrade?
30. jul 2024.
| Snežana VranićOlimpijske igre su ispunjene raznim vrstama sportova i naravno, neki su popularniji od drugih. Međutim, ovi neobični olimpijski sportovi privlače posebnu pažnju.
Olimpijske igre u Parizu su već neko vreme glavna tema i većina nas je već spremno na olimpijske sportove koje ćemo gledati. Međutim, oni pravi ljubitelji Olimpijskih igara pokušavaju da isprate sva dešavanja. I uvek može da se nađe nešto novo i zanimljivo.
Klasični sportovi poput košarke, odbojke, gimnastike, rvanja ili atletike svakako spadaju među najpopularnije. Ipak, Olimpijske igre su mnogo više od toga. Postoje sportovi koji su krajnje neobični, a ove godine ih možete gledati na takmičenju.
Brejkdens je za veliki broj nas bio jedan od najzanimljivijih trikova koje ste mogli da izvedete kada je bio show talenata. To je 1990-ih i ranih 2000-ih bio izbor mnogih od nas. Međutim, neki nikada nisu prestali da treniraju, a ove godine će prvi put imati priliku da se takmiče na Olimpijskim igrama. Ovo će svakako biti veoma zanimljivo za gledanje, a na programu će biti 10-11 avgusta.
Trampolina je za nas oduvek bila fantastičan način da izbacimo višak energije. Međutim, nju je izumeo američki gimnastičar Džordž Nisen (George Nissen) 1934. godine. On je video akrobate na trapezu kako se odbijaju od zaštitne mreže i pokušao je da napravi slično kako bi trenirao astronaute i sportiste. Ovaj sport je postao takmičarski 1964. godine i zvanično se pridružio federaciji 1998. godine. Pravila nalažu da takmičari moraju da odskoče više od 8 metara u izvođenju rutina sastavljenih od 10 elemenata. Boduju se na osnovu težine poteza, preciznosti izvođenja i ukupnog vremena u vazduhu. Takmičenje se može gledati 2. avgusta za žene i narednog dana za muškarce.
U pitanju je disciplina koju je izmislio baron Pjer de Kuberten (Baron Pierre de Coubertin) da bi pomogao konjičkim jahačima da razviju veštine preživljavanja iza neprijateljskih linija. Sport počinje preskakanjem na konju, potom se prelazi na dve runde mačevanja nakon čega sledi plivanje na 200 metara slobodnim stilom. Poslednji deo je trčanje gde sportisti naizmenično trčanje i gađaju mete. Takmičenje će biti održano 8-11 avgusta.
Ovo disciplinu plivanja podiže na novi nivo. Plivanje na otvorenom moru traje dva sata. Za razliku od plivača koji igraju na sigurno u bazenu, takmičari moraju da se kreću kroz promenljive plime, struje i potencijalne divlje životinje što ga čini jednim od najnepredvidivijih takmičenja na Olimpijskim igrama. Žensko takmičenje će se održati 8. avgusta, a muško naredni dan.
U pitanju je penjanje na zatvorenom gde se meri brzina i bez torbi. Sportisti se penju na 4,5 metara i meri im se brzina i broj pokušaja. Takođe postoji disciplina u kojoj se dva penjača takmiče u međusobnoj trci u kojoj imaju šest minuta da se popnu na zid visok 15 metara. Takmičenje će trajati u terminima od 5. do 10. avgusta.
Snežana Vranić je autorka koja vrlo rado istražuje teme zdravlja i gastronomije, što je prešlo i u njen profesionalni angažman. Međutim, njeno polje interesovanja obuhvataju i teme povezane sa astrologijom, kao i razumevanjem međuljudskih odnosa. Snežana je aktivan autor i na portalu lepotaizdravlje.rs.
Izvor slike: Michael Reaves / Staff/GettyImagesSport, Julien M. Hekimian / Stringer/GettyImagesEntertainment, Jamie Squire / Staff/GettyImagesSport, Lintao Zhang / Staff/GettyImagesSport, Zhe Ji / Stringer/GettyImagesSport
Da li je ponos sve što dobijaju ili vrhunski sportisti imaju pravo i na novčane nagrade?
Isprobajte jesenji Wellness Retreat by Chenot Espace! Jer dobro balansiranje i relaksacija nešto je na čemu svi mi treba da radimo...
Dior izgled za koji je potrebno više od 100 dana rada...
Potraga za savršenim mestom za venčanje
Ove godine, dodela MTV VMA održaće se 11. septembra u UBS Areni na Long Ajlendu, Njujork.