Nanošenje maskare nekome ko nas gleda sa strane može biti veoma smešno i zabavno. Gotovo svaka žena na svetu kada sređuje trepavice ima isti izraz lica.
Glava iskošena, veoma blizu ogledala, kao da želi da „uđe“ u njega i, najverovatnije, otvorena usta. Evo zašto žene uglavnom otvorenih usta nanose maskaru.
Pexels
Taj izraz lica koji imate kad stavljate kontaktna sočiva, ajlajner, ili maskaru je bizarna „uvrnutost“, u rangu kijanja od jakog svetla ili zaraznog zevanja.
Zašto imamo potrebu da otvorimo usta kad se nešto približava našem oku? Definitivnog odgovora nema, ali nauka ima prilično zanimljivo i prilično razumno objašnjenje.
Da bismo razumeli zašto devojke otvorenih usta nanose maskaru, moramo da znamo nekoliko činjenica o anatomiji naše glave.
Mišići koji su odgovorni za otvaranje i zatvaranje usta zovu se lateralni pterigoidni mišići, i njima upravlja centralni „put“ kojim nadražaji idu kroz naše telo, od stomaka do mozga, poznat kao trigeminalni nerv.
Pexels
Mišić koji podiže i spušta gornje kapke ima, s druge strane, ime koje kao da je „ispalo“ iz romana o Hariju Poteru – levator superioris, i njega kontrološe oklulomotorni nerv.
Trigeminalni i okulomotorni nervi nalaze se vrlo blizu u moždanom stablu.
I najrealnija teorija kojom se objašnjava taj poriv da otvorite usta kad stavljate maskaru je da se te, da pojednostavimo stvari, „žičice“ ukrste.
Pexels
Kad aktivirate okulomotorni živac, da otvorite oko dovoljno da možete da se našminkate a da se ne umažete, signal aktivira i trigeminalni živac, i otvorite i usta u isto vreme.
I eto ga – izgledate smešno, ali maskaru uspevate besprekorno da stavite.
Ovo je najlogičnije objašnjenje za nanošenje maskare otvorenih usta, zasnovano na anatomiji.
Ponekad je teško znati da li treba da nanesete maskaru pre ili posle šminkanja kapaka. Dakle: maskara pa senka za oči ili obrnuto? Evo redosleda primene da biste nastavili sa uspešnim makeupom.