1. Home
  2. /
  3. Hair & Beauty
  4. /
  5. Poremećaj menstrualnog ciklusa: Kada...

Poremećaj menstrualnog ciklusa: Kada je vreme da odete kod lekara?

09. maj 2023.

| Hana Dunđerov
Većina žena se suočava sa nepravilnostima tokom ciklusa, ali... kada je vreme za brigu?

Kod većine žena menstruacija nije baš tačna kao sat. Na naš ciklus može uticati ili ga može poremetiti mnogo faktora – ali kada je taj trenutak kada poremećaj menstrualnog ciklusa zahteva posetu lekaru?

Poremećaj menstrualnog ciklusa: u ovom slučaju svakako se obratite lekaru

Ženski ciklus prosečno traje 28 dana, ali to može da varira od osobe do osobe. Takođe je sasvim normalno da neke osobe imaju menstruaciju svaka 23 dana, dok ih druge imaju svaka 33 dana. Razlika od nekoliko dana se ne smatra nenormalnom. Ako, pak, dođe prerano, odnosno pre 21 dan, ili prekasno, odnosno posle 35 dana, to može ukazivati na poremećaj menstrualnog ciklusa. Zanimljivo je da boja, miris, tekstura i količina menstrualne krvi mogu biti različiti za svakoga, ali treba obratiti pažnju i na neobične promene. Ako nam je, na primer, menstruacija posebno teškog mirisa, vredi što pre posetiti lekara, jer to može biti čak signal da je u pitanju polno prenosiva bolest.

Šta sve izaziva poremećaj menstrualnog ciklusa?

Mnogi faktori mogu uticati na naš ciklus. Dok ga uzimanje kontracepcijskih pilula čini tačnim skoro u minut, drugi faktori, kao što su godine, fizičke ili mentalne promene povezane sa određenim životnim situacijama, uticaji životne sredine i moguće bolesti mogu relativno poremetiti. Možemo govoriti o poremećaju ciklusa ako se dužina, učestalost ili količina krvi koja se javlja razlikuje od normalne.

Razlike na koje vredi obratiti pažnju

O „negativnom” poremećaju menstrualnog ciklusa možemo govoriti kada menstruacije nema ili je njena količina manja. Ovo je tipično tokom adolescencije (kada jajnici još ne funkcionišu punom snagom), ili kasnije, na primer tokom trudnoće ili menopauze.

O „pozitivnom“ poremećaju ciklusa možemo govoriti ako krvarenje dolazi u očekivano vreme, ali je obilno  ili drugačije prirode (komadići, ugrušci). Ali takođe se može javiti ako se menstruacija pojavi u neočekivano vreme (među ciklusima) ili je češća nego obično.

Kada treba da idemo kod doktora?

Kao što je pomenuto, postoji mnogo faktora koji mogu uticati na vaš ciklus. Na primer, preterani bavljenje sportom ili ekstremne dijete mogu da ga poremete – mogu da izazovu da nam menstruacija izostane na duži vremenski period. Ali na isti način, gojaznost može imati i negativne posledice, u kom slučaju povećan nivo estrogena u telu izaziva predugačka ili nepravilna krvarenja. U mnogim slučajevima uzrok mogu biti promene životnih okolnosti, veliki emocionalni preokret ili stalni stres. Produženi stres može poremetiti menstrualni ciklus, sprečiti trudnoću, a može i smanjiti libido. Ali takođe je važno znati da iza poremećaja menstrualnog ciklusa mogu da stoje i bolesti: fibroidi, ciste jajnika ili polipi materice takođe mogu izazvati nepravilno krvarenje. Stoga se svakako preporučuje ginekološka kontrola, ukoliko primetite da se vaš ciklus bitno menja ili da odstupa od norme.


Uopšteno govoreći, ako vaše tegobe traju duže vreme, ili ako želite bebu, svakako vredi posetiti svog lekara i ispitati problem.

Izvor vesti: marieclaire.hu

Izvor slike: Lari Bar/iStock/GettyImagesPlus