1. Home
  2. /
  3. Lifestyle
  4. /
  5. Culture
  6. /
  7. Baletski spektakl u Madlenianumu:...

Baletski spektakl u Madlenianumu: Karmen Svita i Bolero ponovo na sceni

18. септембар 2025.

| Nataša Stevanović

Na sceni Madlenianum opere i teatra 1. oktobra publika će ponovo moći da uživa u baletskim remek-delima: „Karmen Svita“ i „Bolero“, u koreografiji Aleksandra Ilića.

Premijerna izvođenja u aprilu ove godine ostavila su snažan utisak na ljubitelje baleta, a povratak ovih predstava donosi još jedno nezaboravno veče umetnosti.

Balet „Karmen Svita“ i „Bolero“ u Madlenianumu

Karmen Svita u Madlenianumu

„Karmen Svita“, nastala prema čuvenoj Bizeovoj operi, u Ilićevoj neoklasičnoj koreografiji donosi priču o strasti, slobodi i sudbini koja je neizbežna.

Sa druge strane, „Bolero“ Morisa Ravela, jedno od najpoznatijih muzičkih dela 20. veka, dobija savremeni scenski izraz u kojem hipnotički ritam i postepena melodijska gradacija prerastaju u plesni spektakl pun energije i napetosti.

Umetnički omaž velikim kompozitorima

Izvođenje ovih dela deo je obeležavanja velikih godišnjica – 150 godina od smrti Žorža Bizea i 150 godina od rođenja Morisa Ravela. Oktobarska repriza biće posvećena i sećanju na Rodiona Ščedrina, koji je preminuo 29. avgusta ove godine u 92. godini.

Ulogu Karmen igra solistkinja Bečke državne opere Gala Jovanović, Don Hozea – Aleksandr Polupanov, Eskamilja – Toma Križnar, Zunigu – Nikola Bjanko, a ulogu Usuda tumačiće Tijana Drndarević.

Glavni solista Ravelovog „Bolera“ je Ognjen Vučinić, uz Katarinu Bućić, Jovanu Grujić, Vladimira Čubrila, Katarinu Ilijašević, Nataliju Trifunović i ansambl igrača.

Libreto za „Karmen Svitu“ (prema Prosperu Merimeu i Albertu Alonsu) – Žorž Draušnik, kostimografkinja Staša Jamušakov, obrada muzičkog sadržaja Georg Draušnik, dizajn svetla Vladimir Krunić, a asistentkinja koreografa je Milica Bezmarević.

Izvor slike: Zoran Škrbić